Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były niezwykle burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej odkrycia mianowicie XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra tudzież następnie nastał XX wiek i stała się królową metali szlachetnych, jakiej nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje trzydzieści razy rzadziej aniżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą i srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, aczkolwiek bardzo ją doceniamy za jej właściwości fizyczne i chemiczne.
Jak niezwykle cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat stawki platyny można dostać za pośrednictwem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Kwota platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy czy też objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca cena platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Natomiast porównując jej cenę w przeciągu okresu 1 roku czasu tutaj jeszcze dostrzegamy spadek aczkolwiek mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie wpływa na cenę platyny
Cena platyny uwarunkowana jest od podobnych czynników, jakie wpływają na wartość srebra czy złota. lecz co tak naprawdę na nią wpływa ? Na cenę platyny wpływają trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny oraz inflacja. Jest to jednak niezwykle intuicyjne dla nas, aczkolwiek to nie wszelkie czynniki.
Cena platyny uwarunkowana jest również od wpływy Republiki Południowej Afryki oraz przemysłu motoryzacyjnego, co stanowi bardzo oryginalne czynniki, tudzież dlaczego one? RPA jest globalnym liderem zasobów platyny, powstanie jakichkolwiek zawahań na ich rynku bezpośrednio wpływa na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż tego metalu jest tam stosowana, stąd jeśli rynek motoryzacyjny na całym świecie będzie osłabiony cena platyny się zmieni.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.